SAN FRANCISCO BOOK FESTIVAL NAMES AI BOOK FOR TOP HONORS

SAN FRANCISCO_ A book that defines and explores artificial intelligence has been selected for top honors in the 2024 San Francisco Book Festival, which honors the best books of the spring.

Author Aakash Chotrani’s Humans and AI Coexistence: Technology Changing the World Order (Kindle Scribe) examines the profound impact of artificial intelligence, a disruptive technology that can transform society.

Penned by AI research and development experts, this book transcends mere technological overviews, offering a guiding light through the complexities of AI adoption and its associated risks. From demystifying machine learning to exploring the intricacies of AI-powered decision-making, Humans and AI Coexistence takes readers on an immersive journey into the heart of this dynamic domain.

Given AI implications for the world, the judges found this work well worthy of top honors.

Other winners in the competition:

POETRY:

WINNER: Siddhartha On Fire - Arthur Solway

RUNNERS-UP:

  • A Concerto for an Empty Frame - Elizabeth Kirkpatrick-Vrenious
  • Ireland's Unparalleled Essence - Norbert G Gomes
  • Sunrise Over South Africa - Joseph Kuhn Carey


HONORABLE MENTIONS:

  • The Gold Tooth in the Crooked Smile of God - Douglas Cole
  • Blood Lies: Race Trait(or) - Karla Brundage
  • The Book of Redacted Paintings - Arthur Kayzakian


CHILDREN’S BOOKS:

WINNER: The Runaway Washer - Morgan Reid

RUNNERS-UP:

  • Mira & the Magic Pond - Zahra Omar Shansab
  • The Noble Adventures of Beryl and Carol - Jeremy Sherr
  • Goldie the Goldendoodle: Adventure Down Under - Michael Smith Leavitt
  • Daughter of the Light-Footed People - Belen Medina
  • Miso and Kili's Flying Adventures: - J.M. Chrismer


HONORABLE MENTIONS:

  • Captain Festus and the Close Shave - Douglas Cochran
  • Magic Pasta - Diana Pishner Walker
  • Mia's Mouses - Joseph Licari
  • Charlotte’s Ghosts - L.P. Simone
  • The Witch's Family - JJ Page
  • Hugo's Adventure - Jeremy Ireland
  • The Masterful Mallard - Doreen Pullo-Fleisch
  • Romeo and Emilia - Roni McFadden
  • Wings of a Color - Andrea B. Hellman
  • Alex Axoloti's First Day of School - Angelrae Thompson
  • Calico Zebra - Julie Bray
  • To Be Free - Mojy Sadri
  • Moon Dreams - Megan Ricciardi
  • The Incredible Trash Donkey - Jeanette Kamciyan
  • The Light of Your Eyes - Donna Lee Sonnenberg
  • Sometimes - Joann Howeth



BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY:

WINNER: CCNY Made: Profiles in Grit - Ronnyjane Goldsmith

RUNNERS-UP:

  • My Third Parents - Fernando Kuehnel
  • Cuba, your children cry! - Otto H. Iglesias
  • Maria Tunicka, Conductor - James Aiello, Maria Tunicka


HONORABLE MENTIONS:

  • Worth - Bharti Dhir
  • The Strength of Water - Karin K. Jensen
  • Escape from England - Miranda Crimp



GENERAL NONFICTION:

WINNER: What the Bear Knows - Steve Searles and Chris Erskine

RUNNERS-UP:

  • Conscious Life Purpose - Kashonia Carnegie PhD
  • Grace in All Simplicity - Robert N. Cahn and Chriss Quigg
  • Developing Practical Wisdom - Michael A. Surkes
  • My Brother's Keeper - Nicholas Rosenlicht, M.D.
  • Cuba, your children cry! - Otto H. Iglesias


HONORABLE MENTIONS:

  • You're on Fire, It's Fine - Katie K. May
  • I Am Worthy - Elisha Rose
  • The Fiction Writer's Sexuality Guide - Dr.J.
  • A Deeper Connection - John Sherrodd
  • The Invisible Girl - Yvonne Sandomir
  • Pain, Addiction and Victory - Lynn Miller-Takacs
  • Millennial Jewish Stars - Jonathan Branfman
  • An Unknown Angel's Gift - Cherie S. Blackwell


MEMOIR:

WINNER: I'm the Captain Now - Lynn Ringseis

RUNNERS-UP:

  • Bright Eyes - A Memoir - Bridey Thelen-Heidel
  • If Die Before I Wake - Eli Shaw
  • Outside Voices - Joan Gelfand


HONORABLE MENTIONS:

  • Freeing Teresa - Franke James
  • Silencing the enemy within - Marsha Rene
  • Tell Them What You Want - Laverne Merritt-Gordon with Beau Grosscup
  • Cancer Culture - Jacqueline Acho


GENERAL FICTION:

WINNER: One Left - Kim Soom

RUNNERS-UP:

  • The Ledger - Steven Manchester
  • Poster Girl: A Jane Benjamin Novel - Shelley Blanton-Stroud
  • The Mind of Dan MacAvoy - Dallas Clark
  • Silence - Julia Park Tracey
  • 180 Days - Alfredo Botello
  • Where the Seams Meet - Patrick Holcomb


HONORABLE MENTIONS:

  • The White Field - Douglas Cole
  • A Portable Chaos - E.M. Schorb
  • Comes Around - C. D. "Tony" Hylton III
  • Second Life - James Sniechowski
  • The Falcon and The Shaikhs - John Dragonetti
  • The Joy Divisions: A Novel - Scott Dimovitz
  • Lost in Wonderland - Jack Quill
  • The Edge of Farallon - Peter Skinner
  • Voices of the Basque Signet - Gala Gabirondo
  • Mortal Weather - KP McCarthy
  • Paradise Undone: A Novel of Jonestown - Annie Dawid
  • A Hard Decision - Westley Thomas
  • Abbott Lane - Jim Layeux
  • Magda Revealed - Ursula Werner
  • Eleven Stolen Horses - Robin Somers
  • Captured By Their Past - Miguel Arrufat Millan
  • The Race Horse - Vicki Kendall
  • Death of a Mayfly - Ellie Leonard
  • Who was she, Berthe? - Tricia Commons


HOW-TO:

WINNER: Supercharging Sustainability - Bjarni Herrera

RUNNER-UP: The Passionate Workforce - Nicholas Capman

HONORABLE MENTIONS:

  • Booked: A Strong Start For Your Child Actor - Gloria Iatridis,   Olivia Kate Iatridis
  • What Why Who Where How When Plan - Yvonne Sandomir


WILD CARD:

WINNER: Are You Ready? - Dr. Kimberly Harms


RUNNERS-UP:

  • PIGPEN (Killing is in her blood) - Frances Mackintosh
  • The Watchers, Knight of Light - Deirdra Eden
  • The Stress Book - D. Terrence Foster, M.D.
  • Careful What You Wish For…- Roger C Douglas


HONORABLE MENTIONS:

  • Cuba, your children cry! - Otto H. Iglesias
  • That Loving Feeling - Rick Longinotti
  • The Real Resident Aliens - Dr. Raymond A. Keller
  • Second Life - James Sniechowski
  • Toxic Sphere - C N Sky
  • Manic Pixie Egirl - Nate Lemcke
  • Mrs. Evans - Patricia Dillon
  • Starship Malaysia - Keith Costelloe
  • Chimera and Curses - Shari Marshall
  • Who Will Wear The Crown? - Seye Oke
  • My Favorite Letter: Coloring & Activity Book - Susan Gilpin



BUSINESS:

WINNER: A Chance to Harmonize - Sheryl Kaskowitz

RUNNERS-UP:

  • The Value Equation - Christopher H. Volk
  • Start, Scale, Exit, Repeat - Colin C. Campbell
  • The Revenue Acceleration Framework: - Doug Davidoff
  • Rite of Passage - V. Michael Santoro


HONORABLE MENTIONS:

  • Walking With Breast Cancer - Joseph D. Milosch
  • Beyond Potential - Lubna Samara
  • Infinite Impact:- Amber Vilhauer
  • The Power of Networking: - Michael V. Morgan
  • The Doctor’s Voice - Dr. Pietro Emanuele Garbelli
  • Mastering Market Entry: USA - Manny Schoenhuber



YOUNG ADULT:

WINNER: Dawn of Legends: A Tale for Christmas Vol 2 - Matt Dragovits

RUNNERS-UP:

  • Fake Out - Felicia Farber
  • Angelina's Choices - Angelina Wang
  • Disrupted - B. Lynn Goodwin
  • The Costly Wish - JuJu
  • Amber's Way - Gloria Galloway


HONORABLE MENTIONS:

  • Botheration - Vito DiBarone
  • Bad Love Strikes - Kevin Schewe, MD
  • Club X - Vampire in the Closet - S.P. Somtow
  • Angelina’s Opinions - Angelina Wang



SCIENCE FICTION:

WINNER: In the Throes - Mathias B. Freese

RUNNERS-UP:

  • Meddling Mages - S.G. Blaise
  • Toxic Sphere - C N Sky
  • Galacticide - Bert Oliver-Boehmer
  • Hounds of Gaia - Sean M. Tirman


HONORABLE MENTIONS:

  • Paths Into Darkness And Light - Jeffrey Hallett
  • Technotronic Legends - Dr. Charan Surisetty
  • eMortal - Steve Schafer



GENRE-BASED:

WINNER: Hollis and Gray- J.P. Zeigler


GAY:

WINNER: The Hollow - Christopher L Thomas

RUNNER-UP: Room for Forgiveness: Tom Masters Book 5 - Thomas De Tore

HONORABLE MENTION:


ARTIFICIAL INTELLIGENCE:

WINNER: Humans and AI Coexistence: - Aakash Chotrani

UNPUBLISHED:

WINNER: Tooth Tales and Enchanted Smiles - Angelina and Cameron Huang


COMPILATIONS/ANTHOLOGIES:

WINNER: 1968: A Primer for Understanding Baby Boomers - Rick Robinson

RUNNERS-UP:

  • Angry Little Asian Girl, Moments with My Mother - Lela Lee
  • Let's Go to Gabon, Cameroon and Namibia - Terry Lister


HONORABLE MENTIONS:

  • The KEAK Anthology - Dr. Katherine E.A. Korkidis
  • I Dream I Wake I Write - Jane Ruby



SPIRITUAL/RELIGIOUS:

WINNER: Raging Fire of Love - Kelly James Clark

RUNNERS-UP:

  • Real Psychology - Dr. Scott Flagg
  • Sacred Psychiatry - Judy Suzanne Reis Tsafrir, M.D.
  • The Ten Step M.A.N. - Edward Mulraine
  • Face of Deception - Victoria Quinn


HONORABLE MENTIONS:

  • Emergence - S'Marie Young
  • The Magnificense of the 3 - Timeout A. Taumua
  • Mujeres Resilientes "Mujeres De Valor" - Dra. Ana R.Nieves Diaz
  • Stellar Destinies Vol. 1 and 2 - Dr. Beatrix Czeizel and Aniko Gresko


COOKBOOKS:

WINNER: Too Many Eggs - Mimi Smith-Dvorak


HISTORY:

WINNER: Awakening the Spirit of America - Paul M. Sparrow

RUNNER-UP: The Curious History of the Heart - Vincent M. Figueredo


ROMANCE:

WINNER: A Perfect Miracle: Jacobs Landing series Book One - Katrina Alexander